Zepsuli zegarek, teraz chcą go naprawiać. Opozycja jest pogubiona i bezradna, agresywna i wystraszona zarazem

KOD-stefczyk-info

fot: stefczyk.info

Możemy dziś powiedzieć przywódcom PO, PSL, Nowoczesnej i KOD-u; kupujcie dobre buty, bo czeka Was 8 lat maszerowania.
Parafrazując Mariana Hemara, wielkiego, polskiego patriotę – poetę możemy dziś śmiało powiedzieć:

My nie kłamiemy, mamy serca spokojne, bo już wiemy, że o Polskę wygramy z Wami tę wojnę”.

Najwyraźniej opozycja pod przywództwem Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny kompletnie się pogubiła, nie ma żadnego pomysłu zarówno w sferze społecznej jak i gospodarczej. Posłowie i posłanki Nowoczesnej, PO i PSL są po prostu lata świetlne w tyle, zwłaszcza w sferze znajomości aktualnych nastrojów, potrzeb i aspiracji Polaków, jak i najważniejszych polskich problemów gospodarczych czy finansowych kraju.

Totalna opozycja nie nadąża nie tylko ze zrozumieniem obecnej dynamiki przemian w Polsce, jak i w Europie, ale nie radzi sobie nawet z czytaniem ze zrozumieniem projektów nowych ustaw o IPN, Mediach Narodowych, Trybunale Konstytucyjnym i Lasach itp. Jest całkiem pogubiona i bezradna, nieudolna, ciągle spóźniona w reakcjach, agresywna i wystraszona zarazem. To prawdziwy łabędzi śpiew IIIRP i tzw. obrońców liberalnej demokracji.

Tym bardziej, że Komisja Europejska, jak donosi włoska gazeta La Stampa chce nałożyć astronomiczne kary w wysokości 250 tys. euro czyli ponad 1 mln zł za każdego nieprzyjętego przez dany kraj uchodźcę czyli przy 7-miu tysiącach nachodźców, na których zgodziła się była premier Ewa Kopacz mielibyśmy do zapłacenia 7 mld zł kar. Szykuje się więc fantastyczne hasło na demonstracje KOD-u i totalnej opozycji 7-ego maja i na transparent „Jeden za milion, reszta na kredyt”.

Przy okazji wydaje się, że nie ma lepszego argumentu, by przekonać Brytyjczyków do wyjścia z Unii. Jeśli jeszcze Niemcy zwróciliby nam 850 mld dolarów z tytułu zniszczeń wojennych, można by się targować, ale tylko wtedy. Nie ma totalna opozycja ostatnio szczęścia: a, to miało nie być pieniędzy na program 500 plus, na polskie dzieci, który okazał się wielkim sukcesem rządu, a to Myszki – Agresorki straszyły Polaków, że prezydent Barack Obama nie przyjedzie na Szczyt NATO w Warszawie, choć wiadomo już, że przyjedzie wraz z Sekretarzem Stanu Johnem Kerrym, a to skrajny prawicowiec wygrał I turę wyborów prezydenckich w Austrii, a to za chwilę czeka nas nowa odsłona Panama Papers.

I nawet jeśli 13 maja agencja Moodys obniży polski rating, to wskaźniki makroekonomiczne nie ucierpią na tym zbytnio, bo polityczne ataki na rząd to jedno, a realia gospodarcze i szansa na dobry biznes to drugie. Wskaźniki gospodarcze są coraz lepsze, budżet stabilny, a zapowiedź uszczelnienia systemu podatkowego zaczyna przybierać realne kształty.

Jeśli jeszcze rząd okaże się konsekwentny i weźmie się na poważnie za realizację deklaracji i słów premiera Jarosława Kaczyńskiego, że należy ukrócić zagraniczną i bankową lichwę i rozwiązać wreszcie problem tzw. kredytów frankowych i rażąco oszukańczych polisolokat i uda się zwrócić Polakom, choćby tylko część ich pieniędzy, podstępnie zagarniętych, to w polskich portfelach i na polskim rynku może się nagle znaleźć co najmniej 50-70 mld zł. I tego dramatu totalna opozycja już nie przeżyje, to ich pogrąży ostatecznie w oczach Polaków. Oblicza szaleństwa prezentowane przez niektórych posłów i polityków opozycji, w tym np. Stefana Niesiołowskiego i Adama Szejnfelda, który „chce wzejść niczym delikatne kwiecie lub wzlecieć białą gołębicą”,Władysława Frasyniuka zauroczonego KOD-em i na poważnie ogłaszającego nowy stan wojenny wprowadzony w 2016 r. przez PiS czy wreszcie wypociny byłego prezydenta Lecha Wałęsy i jego halabardników, raczej śmieszą niż tumanią czy przestraszają. Jak widać zdrajców, ci u nas dostatek, a i pożytecznych idiotów nie brakuje, ale dobrych zegarmistrzów, potrafiących naprawić polski zegar jest jak na lekarstwo.

Zdjęcie Janusz Szewczak

autor: Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK, ekspert gospodarczy, publicysta, poseł do Sejm

za: wPolityce.pl

12 komentarzy do “Zepsuli zegarek, teraz chcą go naprawiać. Opozycja jest pogubiona i bezradna, agresywna i wystraszona zarazem

 1. Proszę tak trzymać, panie Januszu! Powodzenia na tej niełatwej, ale chwalebnej drodze do pomyślności i dobrobytu narodu!

 2. Lubię Pana, Panie Januszu, ale niestety rząd PiS jest jeszcze gorszy od PO. Obawiam się a patrzę na obecne emisje obligacji polskich, że rząd PiS zadłuży Polskę jeszcze bardziej niż PO. PiS propaguje politykę wojny domowej, zamiast chory katolicyzm zostawić dla siebie, stara się go wszechobecnie wdrażać. I dalej ktoś przyłapany z jointem w ręce pójdzie siedzieć a ksiądz molestujący dziecko, dostanie przeniesienie na inną parafię mając dodatkowo prawo wykupu majątku państwowego za 1 proc wartości. Pomysł z zakazem sprzedaży ziemi obcokrajowcom doskonały. Miałem zachodnioeuropejskiego inwestora na ziemię wartą 2 miliony € i niestety inwestor przez głupie rządy PiSu o zakazie sprzedaży ziemi się wycofał i co kto teraz pokryje moje straty? A podatki od owej ziemi muszę płacić. Bywam często w Amsterdamie jak wracam do Polski to nie mogę uwierzyć w to jak ten kraj jest zacofany. Plan Morawieckiego ma niby kosztować 1 bilion zł i skad weźmiecie na to pieniądze? Z jeszcze większych podatków i zaciągając to nowe długi. Myli się Pan odnośnie zdania, że PiS będzie wybierany po wsze czasy. Ludzie szybko się zorientują czym jest narodowy socjalizm programu PiSu i za 4 lata będą trochę mądrzejsi podejmując decyzję na kogo oddać głos. Ja w 100 proc wolę Nowoczesną przynajmniej ta mnie nie będze inwigilować i wprowadzać chorego ustawodawstwa.

  • Jezeli to taki dobry inwestor a nie spekulant to zaproponuj mu dzierzawe i wiecej zarobisz a umowe i hipoteke mozesz zastawic…… w czym masz problem?
   Czytam jeszcze raz i nie wierze w te opowiesci o Amsterdamie w to zes aktywista petru to ci wierze bos paskudny jak on.

  • Pan nie słyszał oczywiście o tak zwanym rolowaniu zadłużenia? Wartość obecnych emisji obligacji jest często przytaczana przez wiadome środowiska i środki przekazu, natomiast nie zająkną się one ani słowem o wysokości długu, jaki jest aktualnie do spłacenia.

   • troche slabo zrozumialem ten skrot – dla porzadnego czlowieka dlug jest najwazniejszy a potem reszta??? Spolecznie wyglada to jeszcze gorzej i dlatego dla rodziny dlug jest pierwszy potem reszta??

 3. Za 250 tys € po kursie z agencji ratingowych 4,40 mozna w Polsce wybudowac dom, wyposazyc rodzine w samochody i wystarczy na dodatkowa emeryture.
  Za Odra 250 tys wystarczy na zakup dzialki – dom juz 400 tys.
  Koszty zycia podobne, ale cebula 2,50 € i 2,50 zlotego, LPG 30 centow a za Odra 60.
  W Polsce ziemie pod warsztat, fabryke mozna dostac od gmin – na zachodzie trzeba byc milionerem.
  Zloty ma wiec zupelnie inna wartosc w € i to jest nasz olbrzymi sukces.
  Te 4,40 jest zwykla spekulacyjna cena splat dlugow – z kapelusza banksterow.
  Przyszlosc jest wiec w rozwoju polskich firm nadgranicznych i opor w tworzeniu polskich bankow – zachodniego przemyslu nie stac na przyjmowanie pracownikow z zewnatrz – nawet pod szyldem lewackiej niby dobroci.
  Niestety Kolege und Kolegin to jest bezwzgledny kapitalizm.
  Polacy zamiast smiac sie radosnie i ciac wszystkie koszty np energetyczno paliwowe poddaja sie problemom innych krajow np Francji, Czech.
  Podobnie byl medialny placz o transport ze niby bariery a wlasciwym konkurentem sa male ciezarowki bezkonkurencyjne kosztowo uwijajace sie pomiedzy polskimi wielkimi LKW.
  To jest szok.
  Dodam, ze potrafia w sztoku jechac na lewym pasie wzbudzajac histerie wsrod imigracji.

 4. Ja chcialbym uslyszec zasadnicze pytanie do kijowskiego i opozycji: czy ten „amerykanski” osobnik ze swoja zonka zdaje sobie sprawe, ze panstwo na takich jak on wylozylo 10 mld Zl?
  Dlaczego wiec wszedzie slysze od nich, ze PIS rozlozy gospodarke programem 500 dla dziecka?
  Czy wiedza, ze te 10 mld powinno byc podwojone grzywnami a nie wiezieniami?
  Dlaczego wystepuja przeciw PIS, jezeli PIS nie realizuje naszych zadan nakladania grzywien z ew. umorzeniem a w zamian zadluzenie ma trwac tylko do 10 lat tak jak w chwili utworzenia Funduszu Alimentacyjnego.
  Dlaczego nie wprowadza sie 6 stopniowej skali podatkowej i odbiera czasowo prawa rodzicielskie takim kijowskim tak aby placil najwyzszy podatek?
  Dlaczego PIS lekcewazy sobie te sprawy – awantura jest przydatna politycznie z 10 miliardowa szkoda spoleczna????
  Dlaczego PIS daje takie kwoty dla ludzi – oszustow a nie daje na budowe mieszkan w systemie spoldzielczym doplacajac do oszczednosci tak jak niemiecki BHW Postbanku?
  PIS w ten sposob zaniechaniem wspiera patologie i zagrabianie naszego dorobku – grzywny musza wyrownywac straty np w zyskach z mieszkan, ze spoldzielczosci.
  Jak PO podawalo, ze SKOK (w sumie ich oddzial Wolomin) spowodowal straty na 2 mld to PIS powinien zaprzestac dzialalnosci.
  Dlaczego ten osobnik chwali sie ze jeszcze nawet nie postawiono mu zarzutow.
  Dodam, ze fabryka samochodow kosztuje 4 mld Zl a tworzy 2 tys stanowisk pracy.
  Moze PIS wreszcie wezmie sie do pracy.
  Moze przypomna sobie i kodowcom tuskiego, ze to my rzadzimy jako wyborcy a nie oni PIS.
  Opozycja ci wywrotowcy powinni wypowiedziec sie dlaczego nie ma podatku tak jak w cywilizowanym swiecie?
  Dlaczego za nasze pieniadze nie buduje sie mieszkan i stanowisk nowoczesnej pracy dostarczajac produktow w cenie zgodnej z wysokoscia zarobkow – patologie tych kodowcow maja znacznie wiekszy zasieg niz te 10 mld – z latami zwielokrotniaja sie.
  Z jednej strony grzywny i podatki a z drugiej mozliwosc umorzenia czesci, jezeli sa inne przyczyny – idiotyzmem jest blokowanie takich kwot i tworzenie kreatywnej ksiegowosci – tego nie bylo nawet za gierka.

 5. Skad miano wiedziec, ze z powodu kilku mln nowych ludzi w Europie wywolane zostana duchy – tak jakby otwarto wrota do zakaznych czelusci z nieznanymi potworami majacymi zagarnac Ziemie i zniszczyc rodzaj ludzki.
  Tusk ma z nami kontakt tylko za pomoca kodowskich marszy i glupoty wymyslanej jakoby na jego wzor przez Pihowicz.
  (dowod jest na onecie).
  W Polsce odzyly jakies emocje zupelnie niezwiazane z tematem.
  Chcielismy aby Niemcy byly Niemcami na wzor Zachodnich a tu taka niespodzianka.
  Budujmy wiec ten system idealny w Polsce.
  Dlaczego nie?
  Jest do podzialu ZUSNFOZ na prywatne firmy – dlaczego nie zaprosic do zarzadzania nimi takich jak np z IKK?
  Urzednicy protestujacy przeciw nam (maja odwage narzekac tylko na PIS, o tym, ze to sa nasze wymagania boja sie nawet pomyslec) maja wybor; efektywnosc albo zasilek i uklady a PIS musi wykonac nasza wole i przewodzic wyrywajac nas z otchlani wschodniach nawykow – siebie tez.
  Jak to moga zrobic bez doradcow np z BHW Postbank i inne kasy budownictwa spoldzielczego, bez doradcow z prywatnej IKK??? Panstwowa AOK musi byc dofinansowana a IKK ma nadwyzke 174 € rocznie na dodatkowe uslugi. Tak samo jest z funduszami pielegnacyjnymi i emerytalnymi.
  Dlaczego?
  Prywatna firma nie pozwoli sobie na straty w ukladach z innymi instytucjami np Urzednicy slawnego Arbeitsamtu wola narazic sie na sprawy sadowe lub konflikt z IGBau niz z IKK z powodu niedopatrzenia i braku wplaty – niewielkiej kwoty. W AOK zamiecionoby to pod dywan dokladnie tak jak w ZUS:
  Dlaczego to jest wazne.
  Dlaczego to jest wazniejsze niz moje sprawy dla mnie?
  Czy rzad i poslowie PIS maja odwage spojrzec na sprawy KOD – jako zjawisko spoleczne a politycznie tylko jako wplyw na sprawy spoleczne w NRF – naszym ideale spolecznym???
  (Jak widac jestem bardzo skromny, ale moge za pomoca Pani Pihowicz miec wplyw na postepowanie Tuska znanego mi z mlodosci i kominow – onet poddal sie ogolnej panice repolonizacji mediow i zamiast sie repolonizowac tak jak w poprzednich latach, tak jak o2 wycofuje sie do brudnego stawu a pstragi skacza na polki nieosiagalne dla zwyklego rozemocjonowanego forumowicza np blog Pana Jana Szewczaka – dlaczego nie Szewczyk wzorem szewczyka Dratewki??? Pani Pihowicz pierwsza rzucila sie do spraw gospodarczych probujac pociagnac opozycje !!!! Wystarczy napisac jej co ma mowic !!! „PIS niszczy wszystko co zbudowalismy przez 25 lat”
  W sumie ma moj charakter, ale doradcow z kosmosu polityki, samych przegranych a wciaga w to tuskiego i cala UE:
  Mozna sprawdzic jak sie wszystko uspokoi gdy Pani Premier powie wprost, ze bedziemy u siebie tworzyc nasz ideal „System spoleczny i dobrobyt a wiec spokojne zycie” na wzor Zachodnich Niemiec z cala ich argumentacja np Pani kanclerz Merkel: „Mozna zwiekszyc socjal, gdyz przemysl i uslugi potrzebuja zamowien”” piekne nieprawdaz???
  Dlqczego ta niby opozycja zaprzecza tym slowom, jezeli stosuje ta zasade nawet Erdogan a na marszach KODu wydaje im sie, ze my i PIS jestesmy skonfliktowania z niemieckimi ideami a nie oni? Dlaczego im tego nikt nie wytknal????
  Dowody przedstawie na innym portalu, bo nie lubie jak moja praca znika

 6. Dowody.
  Na wpis w onet o mozliwosciach i rezerwach jakie sa w malych polskich firmach – faktycznie w Europejskim Hongkongu (politycznie to polozenie jest targedia znana globalnie) Tusk jako premier zareagowal natychmiast przeznaczajac do BGK 40 mld na gwarancje w nadgranicznej wymianie – teraz zniklo gdzies ograniczenie do pol roku pracy za granica na polskim ZUS ?????
  W PISie nie moga tego zrozumiec, bo nie wisieli calymi dniami na kominie w deszcz lub upal.
  —-
  Niestety ale „opozycja jest bardzo slaba intelektualnie i PIS musi im pomoc – taki jest obowiazek rzadu i administracji.
  (Nie moge na ten temat napisac wiecej……….. Pani Pihowicz czuwa)
  Politycznie sprawa Pana Tuska wyglada kiepsko, gdyz przeciwstawil sie Polsce (chcacy niechcacy?)
  Spolecznie rozwoj malych polskich firm w wymianie nadgranicznej i wpisany w to problem przesiedlencow z podleglymi kulturowymi nawet ilosciowo likwiduje to co politycznie jest tylko zarzewiem konfliktow rozsadzajacych UE.
  Traktujac sprawy spolecznie do czego Pan Tusk jest bardziej predysponowany niz intelektualisci z PIS i z Polski i z UE Urzad prezydenta UE nabiera sily Polski oslabiane przez sprawy polityczne.????!
  Dowod.
  To jest tak jak z wielkimi zalami zarzadow wielkich polskich firm transportowych, ze polityka obniza ich zyski a w rzectywistosci male ciezarowki trafiajace bezposrednio do magazynu, bez centr obok miast i drogich kierowcow wewnatrz.
  Wielkie fabryki nie zostaly przeniesione na wschod Polski (droga Morawieckiego fajnie jakby miala nazwe Kornela Morawieckiego jako odznaczenie roli SW – globalnej roli politycznej SW), ale male lub zmniejszone powstana przy tej drodze z sila handlu wg krzyza.
  Jezeli Pani Pihowicz wywalczy 6 stopniowa skale podatkowa, to zlotymi zgloskami wpisze sie w caly system spoleczny Nowej Polski.
  Jak myslicie da sobie rade???
  szkoda, ze nie mozna pisac wszystkiego
  Pozdrawiam Reformatorow – Zegarmistrzow.

 7. Panie pośle jesli nie pamieta Pan historii swojego kraju to proszę przynajmniej nie wypisywać głupot.
  Dla przypomnienia kto zdradził w Targowicy – to był katolicki kler KATOLICKI wraz z ultra katolikami szlachetkami.
  Wieszani byli przede wszystkim biskupi katoliccy i nawet sam Kościuszko pilnował porządku przy wieszaniu tych katolickich zdrajców ojczyzny..
  Proszę nie mylić faktów – Targowicę to własnie tacy jak Wy nam urządzili, a nie ludzie którzy pragną przestrzegania Konstytucji.
  Autor książki „Papiestwo wobec sprawy polskiej(…)” Otton Beiersdorf – pisze:
  „Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji.”
  Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) „jakobinami i złymi duchami króla.” Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie – diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Watykan obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. 𝐏𝐚𝐩𝐢𝐞ż 𝐏𝐢𝐮𝐬 𝐕𝐈 𝐝𝐚ł 𝐑𝐨𝐬𝐣𝐢 𝐳𝐢𝐞𝐥𝐨𝐧𝐞 ś𝐰𝐢𝐚𝐭ł𝐨 𝐝𝐨 𝐰𝐨𝐣𝐧𝐲 z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
  Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Notyfikację o istnieniu konfederacji wysłano do państw europejskich i papieża, ale zdrajcom odpowiedział tylko 𝐩𝐚𝐩𝐢𝐞ż 𝐏𝐢𝐮𝐬 𝐕𝐈, 𝐛ł𝐨𝐠𝐨𝐬ł𝐚𝐰𝐢ą𝐜 𝐭𝐚𝐫𝐠𝐨𝐰𝐢𝐜ę 𝐢 𝐣𝐞𝐣 𝐩𝐫𝐚𝐜𝐞.
  Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz 𝐛𝐢𝐬𝐤𝐮𝐩𝐢: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji.
  Aleksander Świętochowski pisał”𝐍𝐢𝐠𝐝𝐲 𝐢 𝐧𝐢𝐠𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐞 𝐛𝐲ł𝐨 𝐭𝐲𝐥𝐮 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐚𝐣𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐛𝐢𝐬𝐤𝐮𝐩ó𝐰” – 𝐦𝐚𝐣ą𝐜 𝐧𝐚 𝐦𝐲ś𝐥𝐢 𝐡𝐢𝐞𝐫𝐚𝐫𝐜𝐡ó𝐰 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐊𝐨ś𝐜𝐢𝐨ł𝐚 „, znajdujących się na służbie obcych dworów u schyłku I Rzeczpospolitej. Ocenę tę potwierdzają „teczki”, odkryte w zdobytej przez powstańców podczas insurekcji w ambasadzie rosyjskiej. Szwedzki poseł w Warszawie Johann Christopher Toll donosił 3 maja 1794 r.:
  W zdobytej ambasadzie rosyjskiej znaleziono 𝐥𝐢𝐬𝐭 𝐛𝐢𝐬𝐤𝐮𝐩𝐚 𝐒𝐢𝐞𝐫𝐚𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨, w którym skarżył się do ambasadora rosyjskiego Osipa Igelströma, że chociaż jest pierwszym aktywistą konfederacji targowickiej, pomija się go w awansach.
  𝐏𝐚𝐩𝐢𝐞ż 𝐏𝐢𝐮𝐬 𝐕𝐈 𝐩𝐨𝐛ł𝐨𝐠𝐨𝐬ł𝐚𝐰𝐢ł 𝐭𝐚𝐫𝐠𝐨𝐰𝐢𝐜ę 𝐢 𝐰𝐲𝐫𝐚𝐳𝐢ł ż𝐲𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞:
  „aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej”

  • Zabawne.
   Widzala Pani zegarek chodzacy w lewo?
   Jezeli my jestesmy „Targowica” to kim w UE sa ludzie wspierajacy Gasprom? (Wasz Belg)
   Dlaczego nie zastanawiacie sie razem z nami kim jestescie jako kodowcy, nowoczesni?
   To juz wiecie na sto procent.
   To moze z nami podzielicie sie swoja wiedza?
   Podawanie, ze my walczymy za gasprom … moze Kosciuszko tez wspieral koszty paliw, bo z zysku utrzymywal poparcie u mieszczan?
   Dlaczego macie wszystko na odwrot?
   Dlaczego na demonstracjach chodzicie przedem do przodu?
   dlaczego niesiecie polskie flagi a nie odwrotnie z symbolami gaspromu i spolek handlujacych ich dostawami?
   Za SLD ukrainska spolka J&S miala monopol na dostawy do Polski a SLD swoich premierow i prezydenta.
   J&S to byl kosciol katolicki?
   3 mln kodziarz uzbieral do puszek?
   Wstydzicie sie pracodawcy?

 8. Panie pośle jesli nie pamieta Pan historii swojego kraju to proszę przynajmniej nie wypisywać głupot.
  Dla przypomnienia kto zdradził w Targowicy – to był KLER KATOLICKI wraz z ultra katolikami szlachetkami.
  Wieszani byli przede wszystkim biskupi katoliccy i nawet sam Kościuszko pilnował porządku przy wieszaniu tych katolickich zdrajców ojczyzny..
  Proszę nie mylić faktów – Targowicę to własnie tacy jak Wy nam urządzili, a nie ludzie którzy pragną przestrzegania Konstytucji.
  Autor książki „Papiestwo wobec sprawy polskiej(…)” Otton Beiersdorf – pisze:
  „Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji.”
  Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) „jakobinami i złymi duchami króla.” Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie – diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Watykan obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. 𝐏𝐚𝐩𝐢𝐞ż 𝐏𝐢𝐮𝐬 𝐕𝐈 𝐝𝐚ł 𝐑𝐨𝐬𝐣𝐢 𝐳𝐢𝐞𝐥𝐨𝐧𝐞 ś𝐰𝐢𝐚𝐭ł𝐨 𝐝𝐨 𝐰𝐨𝐣𝐧𝐲 z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
  Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Notyfikację o istnieniu konfederacji wysłano do państw europejskich i papieża, ale zdrajcom odpowiedział tylko 𝐩𝐚𝐩𝐢𝐞ż 𝐏𝐢𝐮𝐬 𝐕𝐈, 𝐛ł𝐨𝐠𝐨𝐬ł𝐚𝐰𝐢ą𝐜 𝐭𝐚𝐫𝐠𝐨𝐰𝐢𝐜ę 𝐢 𝐣𝐞𝐣 𝐩𝐫𝐚𝐜𝐞.
  Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz 𝐛𝐢𝐬𝐤𝐮𝐩𝐢: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji.
  Aleksander Świętochowski pisał”𝐍𝐢𝐠𝐝𝐲 𝐢 𝐧𝐢𝐠𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐞 𝐛𝐲ł𝐨 𝐭𝐲𝐥𝐮 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐚𝐣𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐛𝐢𝐬𝐤𝐮𝐩ó𝐰” – 𝐦𝐚𝐣ą𝐜 𝐧𝐚 𝐦𝐲ś𝐥𝐢 𝐡𝐢𝐞𝐫𝐚𝐫𝐜𝐡ó𝐰 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐊𝐨ś𝐜𝐢𝐨ł𝐚 „, znajdujących się na służbie obcych dworów u schyłku I Rzeczpospolitej. Ocenę tę potwierdzają „teczki”, odkryte w zdobytej przez powstańców podczas insurekcji w ambasadzie rosyjskiej. Szwedzki poseł w Warszawie Johann Christopher Toll donosił 3 maja 1794 r.:
  W zdobytej ambasadzie rosyjskiej znaleziono 𝐥𝐢𝐬𝐭 𝐛𝐢𝐬𝐤𝐮𝐩𝐚 𝐒𝐢𝐞𝐫𝐚𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨, w którym skarżył się do ambasadora rosyjskiego Osipa Igelströma, że chociaż jest pierwszym aktywistą konfederacji targowickiej, pomija się go w awansach.
  𝐏𝐚𝐩𝐢𝐞ż 𝐏𝐢𝐮𝐬 𝐕𝐈 𝐩𝐨𝐛ł𝐨𝐠𝐨𝐬ł𝐚𝐰𝐢ł 𝐭𝐚𝐫𝐠𝐨𝐰𝐢𝐜ę 𝐢 𝐰𝐲𝐫𝐚𝐳𝐢ł ż𝐲𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞:
  „aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej”

Możliwość komentowania jest wyłączona.