BANKSTERZY: Bankowe zakłady o wszystko (4)

Wielkie banki działają też chętnie w tzw. prawnej smudze cienia, która umożliwia przechwytywanie bardziej intratnych zleceń swoich klientów, co pozwala często na granie pieniędzmi klientów przeciw nim samym. Banki podmieniają zlecenia kupna i sprzedaży akcji, opóźniają polecenia przelewu, przyspieszają zakup tańszych walorów, które w mgnieniu oka na bankowych rachunkach gwałtownie drożeją i dopiero wtedy są sprzedawane własnym klientom. Nikt nie jest bowiem w stanie w ułamkach sekund, zorientować się, że właśnie został skutecznie ograny i okradziony przez bank, zanim jeszcze ujrzał na ekranie ciąg przynależnych mu liczb.

Systemy algorytmów, olbrzymia skala manipulacji i tzw. handel wysokich częstotliwości (HFT) doskonale to umożliwiają. Te olbrzymie zyski i rzekomo genialne posunięcia inwestycyjne duże banki inwestycyjne prowadzą jakże często na zasadzie kupna jednego psa w worku w cenie 10 mld dolarów za równowartość dwóch kotów po 5 mld, przy założeniu, że w tych workach zwykli śmiertelnicy czy nadzorcy zbyt głęboko grzebać nie będą.

Powstały całkiem nowe, niezwykle wyrafinowane metody ograbiania tzw. mupetów, jak o swoich klientach mawiają z pogardą przedstawiciele niektórych banków. Wiele by można mówić o zbójeckiej teraźniejszości w działaniach światowych bankowych gigantów. Ot, choćby tych najczęściej spotykanych i stosowanych, jak tajne zmowy, wykorzystywanie poufnych informacji, wciskanie własnym klientom całkiem bezwartościowych śmieci, wprowadzanie na rynek toksycznych produktów i prowadzenie gigantycznych, spekulacyjnych operacji finansowych, mimo świadomości ewidentnego ryzyka. Jednocześnie wielkie banki grają na dwa fronty przeciwko zleceniom własnych klientów, którzy powierzyli bankowi swoje pieniądze, licząc na korzystne i trafne inwestycje. Korupcja mediów i elit politycznych, ugody z organami śledczymi, bardzo wątpliwe od strony prawnej, nie mówiąc już o stronie etycznej, lobbing, ukrywanie skali prawdziwych strat, manipulowanie przez lata wynikami i zyskami – to dziś wręcz powszechność w działaniach wielkich banków, zwłaszcza inwestycyjnych.

Dopóty, dopóki klienci czy dłużnicy banku nie zlikwidują swojego konta, nie przestaną obsługiwać swego kredytu, ta patologiczna sytuacja trwa w najlepsze. Banki nie odpisują strat, nie tworzą niezbędnych rezerw – jak każde inne firmy – i nie ujawniają prawdziwej skali zagrożeń z powodu nadmiernego ryzyka i swej nieograniczonej chciwości. Nic więc dziwnego, że zwłaszcza w ciągu ostatniego 20-lecia wielkość sektora bankowego, jak i jego aktywa rosły jak na drożdżach. Wielkość sektora bankowego w Europie podwoiła się, a aktywa bankowe w relacji do PKB w krajach strefy euro zbliżyły się do blisko 350 proc., w Japonii to ok. 200 proc., w USA, niewiele ponad 100 proc., ale w samym już sercu finansowym Europy w Londynie to, aż 450 proc., w relacji do PKB na Wyspach Brytyjskich. Aktywa dwudziestu pięciu największych światowych banków napompowano całkowicie sztucznie do nigdy wcześniej niespotykanych poziomów. Pod koniec 2014 r. stanowiły one blisko 400 proc. światowego PKB, gdy jeszcze na początku lat 1980. było to zaledwie 150 proc. w relacji do światowego PKB. Ile jest w tym wszystkim realnej wartości, wiedzą wyłącznie bankierzy i diabli pewnie wiedzą też. Nierzadko zdarzało się, że banki zaliczały sobie do aktywów to, co powinno być pasywami i odwrotnie, z aktywów wysokiej klasy ryzyka, czyniono bankowe perełki, polecane najlepszym klientom z powodu rzekomo zerowej skali ryzyka. Wystawia to dziś cały światowy system gospodarczy, już nie tylko bankowo-finansowy, właśnie na skrajne ryzyko.

Wielkie światowe banki już dawno urwały się z zaprzęgu i pogalopowały na złamanie karku, a wóz z bezwolnym i bezradnym woźnicą coraz bardziej nieubłaganie zbliża się ku przepaści. Nawet stosunkowo niewielkie wyboje mogą spowodować jego wywrotkę, która będzie oznaczać długotrwałe i znaczące spustoszenia w realnej światowej gospodarce, jak i uszczerbki w tkance społecznej. Mimo że bankowe aktywa ciągle rosną, a może właśnie dlatego, rośnie systemowe ryzyko dla światowych finansów. Światowy rynek obligacji, zarówno tych rządowych, jak i korporacyjnych przekształcił się w jedno wielkie wysypisko śmieci, na które co chwila wjeżdżają pełne wywrotki z elektronicznym pieniądzem, by wymienić je na surowce wtórne, które bardziej niż do recyklingu nadają się do utylizacji. Bankowe systemy i struktury są dziś spuchnięte od nadmiaru wątpliwych produktów bankowych.

Mimo rozpętania przez wielkie banki kryzysu gospodarczego w 2008 r., sumy bilansowe wielkich banków urosły niebotycznie. Pytanie z czego tak urosły? Amerykański JP Morgan Chase urósł od początku 2000 r. o blisko 400 proc., francuski BNP o ponad 300 proc., Deutsche Bank o ok. 200 proc., a Citibank „tylko” o ok. 200 proc. Nieźle urośli też pozostali gracze z Goldman Sachs, UBS, BoA – Merill Lynch, CS, BNP, CA. I to wszystko w sytuacji, gdy setki milionów ludzi na świecie potraciło oszczędności życia, przepadły im nawet grosze zostawione na czarną godzinę. Całe narody stały się niewolnikami długów, o których nawet nie miały pojęcia, że powstają. Jeszcze 20-30 lat temu do głównych dochodów wielkich banków nie należały, i to na tak gigantyczną skalę, spekulacja na rynku papierów wartościowych i kursów walutowych, organizowanie i obsługa emisji obligacji, handel derywatami czy sekurytyzacja długów. Sytuacja z ostatniego 20-lecia wystawia przywódcom współczesnego świata i ich bankierskim sojusznikom jak najgorszą opinię – bezwzględnych chciwców.

źródło: Janusz Szewczak:”Banksterzy. Kulisy światowej zmowy”, fragment rozdziału: „Bankowe zakłady o wszystko”. . Opublikowano dzięki uprzejmości wydawnictwa Biały Kruk

zobacz też: BANKSTERZY: Bankowa ośmiornica – skuteczna i zabójcza (3)

3 komentarze do “BANKSTERZY: Bankowe zakłady o wszystko (4)

 1. zamierzam kupic. polecam rowniez znajomym. jak wyglada swiat…Jezus genialnym ekonomista, pejsy geniuszami zlodziejstwa

 2. Wspanily opis skutkow kryzysu energetycznego.
  Z wielkim szacunkiem dla autora jest to zlosliwe.
  Jak ZAMKNIETY obieg pieniedzy chce autor zbudowac na niewiedzy o systemach Zamknietych i Otwartych?
  No jak?
  Co mamy pilnowac w Polsce?
  Podstawowa sprawa program 500 – prosze,wnioskuje, blagam o litosc – za tym programem musi isc wprowadzenie 6 stopniowej skali podatkowej – nie pisze aby powstal system zamkniety, bo to jest niezrozumiale, pisze, ze jezeli rodzina wielodzietna ma placic taki sam podatek od zarobku jak osoba samotna, to jest system finansowania otwarty i trzeba do niego ladowac pieniadze wciaz na nowo. W obiegu w zamknietej kwocie, okreslonej z gory przestaje te 500 byc wydatkiem co zarzucaja wywrotowcy.
  Skutek.
  Oslabienie rzadu, gdyz nieplacenie alimentow przez kijowskiego stalo sie juz demonstracja sily wywrotowcow, majdanu.
  Wyliczenie systemu zamknietego byloby tez rozwiazaniem problemu alimentow bez stosowania sily, za pomoca prostego rachunku:
  nie placi podatku, nie opiekuje sie dziecmi to musi placic najwyzszy podatek, wyzszy niz alimenty. Traci dodatki mieszkaniowe, przywileje spraw demografii.
  Rzad udaje slabego a chce wywolac jakas demonstracje 10 kwietnia jak idioten oderwany od rzeczywistosci, majac mozliwosc wprowadzenia solidnej grzywny na poczatek. Dlaczego nie???????
  Dlaczego nie stosuje tego co obiecano 10 lat temu – czas na uporzadkowanie, bo uczciwym ludziom przewqraca sie w glowach, ze ktos taki moze bezpardonowo kpic ze wszystkich i z rzadu.
  W kolejnosci dlaczego wzraza sie zgode na demonstracje penerow pod takim przywodca???
  Dodam, ze taki nieudolny rzad bardziej wkurza od tych penerow.
  Nadmieniam ze za demonstracje do kosztow sponsorowania idacy za jakis kilkaset zl musi uwzgledniac zaplacenie grzywny – kazdy wie ze sponsor wywrotowcow jest oszczedny.
  Nastepna sprawa jaka wyplywa ze swiadomosci systemow otwartych i zamknietych jest demografia w Europie.
  Wlasnie wysilek poprawienia demografii i wyksztalcenia pracownikow przemyslu UE jest przyjacielski wobec problemu uchodzcow – ta swiadomosc powinna byc narzucona innym biednym krajom UE a nie odwrotnie ich emocje i glupota konfliktuje nas z Centrum przemyslowym UE.
  Jak malym dzieciom.
  Ten program 500 jest tak doskonaly pod kazdym wzgledem, gdyz jest systemem Zamkniecia obrotu wyjazdow za zarobkiem, utraty pracownikow a naplyw pieniedzy pozwala odtworzyc liczebonosc rynku pracownikow i rozwoj jest gwaltowny a skonczy sie znaczna nadwyzka ilosci i jakosci.
  PIS zlikwidowal koszty wspomagania rynku pracy centrum przemzslu UE zamieniajac na wszechstronne zyski a slucha jakis glupcow z jakiejs grupy W zamiast przyjaznic sie z przemyslowcami i naukowcami Centrum?????
  Mi sie slabo robi jak pomysle, ze traci sie taka szanse.
  Zegarki kazdy widzi codziennie a nie rozroznia sie kregu od dziury w jezdni.
  Jeszcze slysze narzekania na Centrum przemyslu z rownoczesna deklaracja, ze budujcie nam fabryke samochodow a my bedziemy placic ubezpieczenia, nie obciazymy podatkami i jaks przyglupi pisaRZYNA WYSYLA LIST OTWARTY DO CENTRUM, ZE MY PRZECIE NIE MAMY NA EMERYTOW a gdzie uchodccy.
  Obieg zamkniety to jest KRAG zamkniete kolko Obieg zamkniety to jest KRAG to jest zamkniete kolko Obieg Zamkniety to jest KRAG to jest kolko jakie rysuje dziecko na jezdni jako obieg zamkniety
  Nadmieniam, ze caly ten system finansowy oparty jest na otwartym obiegu energii i tyle z tego, ze w Polsce mozna ten system zamknac niewielkim kosztem.
  Ja Was bardzo prosze – zatrzymajacie sie na chwile, odpocznijcie jedzcie do centrum przemyslu i popatrzcie – robcie cos innego.
  GOSPODARKE mozna opisac koncentrycznie rozszerzajacymi sie kregami – wyborcy i rzad wprowadzili obkieg zamkniety na najszerszym kregu: Demografia – Emigracja – produkcja – handel globalny – demografia, wyz demograficzny – industrializacja – eksport…….
  Trzeba zamykac nastepne kregi – energetyczny rozproszone zrodla energii i rozproszone zyski wewnatrz kraju – podatkowy aby pieniadze nie wpadaly do czarnej dziury tak jak na alimenty zamiast na budownictwo mieszkan bezposrednio na rynek pracy.
  Rzad zamiast cz3erpac calymi garsciami z bezprzykladowego sukcesu wdaje sie w idiotyczne konflikty z przemyslem UE i zarzadem politycznym tak jak Orban.
  PIS juz zlikwidowal glowne problemy przemzslu UE – to zaledwie kilka lat i bedzie wyz demograficzny a wiec PIS zrobil juz wszystko!
  ZROBIONO JUZ WSZYSTKO – jednym madrym pociagnieciem a jaki byl wryask wywrotowcow – opozycji zepchnietej do poziomu najnizszego z mozliwych.
  Czas na zamkniecie obiegu energii – drugi problem Europy.
  PIS moze to zrobic, ale nie musi – ten zwrot juz zostanie w historii Polski i Europy. Przemyslowej takze.
  Wiadomo, ze wyz demograficzny bedzie i juz trzeba projektowac inwestycje w wodor, atom, auta elektryczne.
  ZA TYM MUSI NADAZAC promocja w Centrum Prze3myslowym.
  No co zrobia jak bedzie wyz demograficzny????
  Przeciez to jest najbardziej przyjacielskie zachowanie wobec Pani Kanclerz???????????????/
  Zna ktos lepsze rozwiazanie??

 3. Kijowski ujawnia, ze nawet jeszcze nie postawiono mu zarzutow ????
  Kijowski broni Rzeplinskiego a ten musi byc tak samo OFIARA szantazu a nie SPRAWCA!!!
  Wniosek w reformoweaniu kraju musi byc amnestia i spowiedzi, gdyz „Aparat Sprawiedliwosci” jest opanowany przez WSI i ma ofiary tak jak tuskiego.
  Ta spolke moze rozbic tylko powszechna amnestia.

  Cytat „””””””””””””Temat pojawił się jednak w trakcie wywiadu, który „Newsweekowa” publicystka Renata Kim – zresztą bywalczyni na pochodach KOD – przeprowadziła z Kijowskim. Dzisiaj mogliśmy się zapoznać z fragmentami rozmowy opublikowanej na internetowej stronie tygodnika.
  Najpierw para sympatyków Komitetu piła sobie z dzióbków.
  „No i co wtedy czuł przypadkowy bohater?” – pyta Kim. „Wzruszenie. Odpowiedzialność. I radość, że się udało ludzi obudzić”.
  Później zrobiło się ciekawie. „A jak to jest z tymi niespłaconymi alimentami?” – pada pytanie.
  Odpowiedź zdumiewa. Arogancją.
  „Nigdy tej sprawy nie ukrywałem, ale proszę zwrócić uwagę, że jestem jedyną osobą, którą się pyta o alimenty, choć w życiu publicznym jest wiele osób, które mają w tej kwestii poważniejsze problemy. Ja mogę podkreślić, że nigdy nie prowadzono przeciwko mnie żadnego postępowania o uchylanie się od płacenia alimentów. Ten dziennikarz z bulwarówki, który napisał o moich alimentach, zrobił to w dość niesmaczny sposób: wypytywał o wszystko, co dotyczy KOD, a na koniec zadał krótkie pytanie o alimenty. I napisał tylko o nich. Zmarnował mi pół godziny”.
  „Ale napisał prawdę?” – daje jeszcze szansę Renata Kim, a Kijowski chętnie korzysta. – W oparciu o prawdziwe fakty napisał całkowicie nieprawdziwą historię. Nie mam sobie w tej sprawie wiele do zarzucenia, a sposób, w jaki się ją przedstawia, jest obrzydliwy.
  686″””””””””””””

Możliwość komentowania jest wyłączona.