Czy pęknie bankowa bańka? Zamiast z demokracją coraz częściej mamy do czynienia z bankokracją

b28ae6e2e9bf4323a111c08285a70f2c

fot. wPolityce.pl

Rynki się sypią, wielkie światowe banki tracą na giełdach, nawet do 8-10 proc. dziennie. Bankowe kasyno i światowa ruletka spekulacji i zakładów o wszystko jeszcze przyspieszyła od czasów kryzysu 2008 r.

Zamiast z demokracją coraz częściej mamy do czynienia z bankokracją.  Czy wielki międzynarodowy bank Deutsche Bank może się okazać europejskim odpowiednikiem amerykańskiego bankruta Lehman Br. i zapoczątkować swymi problemami, nie tylko europejski nowy, wielki kryzys finansowy? Banki, nawet te wielkie, inwestycyjne i wielce spekulacyjne nie są żadnym siódmym cudem świata, ani dzieckiem specjalnej troski. Mogą i powinny bankrutować, tak jak podmioty z realnej gospodarki. Deutsche Bank w pół roku stracił na swej wartości blisko 50 proc., wcześniej miał na koniec roku stratę blisko 7 mld euro. Nadal zapewnia, że jest stabilny jak skała, tyle tylko, że wcześniej mając zaledwie aktywa rzędu ok. 550 mld dol. cudownie wykreował i wyemitował tzw. instrumenty pochodne czyli różnego rodzaju toksyczne produkty bankowe pokroju; derywatów, swapów, CDS-ów, kontraktów FX na astronomiczną kwotę 50 bln dol. Niektórzy twierdzą, że to nawet ponad 65 bln dol., w sytuacji gdy PKBNiemiec to zaledwie 3 bln euro.

W tym wyścigu chciwości, spekulacji i nieodpowiedzialności, takie potężne światowe, bankowe rekiny, jak amerykański JP Morgan Chase naprodukował tych cudownych produktów bankowych na ok. 50 bln dol., Goldman Sachs na blisko 40bln dol., BoAML podobnie, a City Bank „tylko” na ok. 30bln dol. W tej czołówce są jeszcze banki szwajcarskie zwłaszcza UBSCS, które też ostatnimi czasów odnotowują straty. Na dodatek wiele z tych banków zostało wręcz złapanych za rękę przy różnego rodzaju oszustwach, manipulacjach przy łamaniu prawa i aferach związanych z fałszowaniem i manipulowaniem kursami walut, cenami surowców, stawką LIBOR, przy praniu brudnych pieniędzy, ukrywaniu dochodów podatkowych bogatych klientów z zagranicy i kreatywnej księgowości. Sam Deutsche Bank wyprał ostatnio blisko 6mld dol. rosyjskich klientów w swym oddziale w Moskwie. Tego typu toksyczne bankowe produkty, spekulacyjne inwestycje wielkich banków tworzą dziś globalne zagrożenie, światową niestabilność i wręcz dewastują realne gospodarki.

Rośnie więc indeks strachu i cena złota, zagrożone są wielkie bankowe kredyty konsorcjalne dla potężnych koncernów petrochemicznych wydobywczych i to idące w setki miliardów dolarów. Ciekawe czemu milczą agencje ratingowe z nadaktywną ostatnio w polskich sprawach zwłaszcza agencją S&P. To co się dzieje obecnie z wielkimi bankami na świecie nie jest zwykłą, chwilową korektą, kolejną bessą, to coś znacznie poważniejszego. Świat stoi znów na krawędzi nowej odsłony wielkiego kryzysu finansowego właśnie z powodu patologicznych wręcz zachowań i działań wielkich banków, które ponoć nadal są zbyt wielkie, żeby upaść, ale też zbyt niewinne, by trafić na ławę oskarżonych. Potencjalny upadek takiego wielkiego banku, jak Deutsche Bank uruchomiłby prawdziwy finansowy Armagedon, który mógłby, nie tylko zagrozić mitycznym rynkom, ale porządkowi współczesnego świata. Bankowa choroba jak widać nadal jest bardzo zaraźliwa i może być jeszcze bardziej niebezpieczna w skutkach niż to miało miejsce w 2008r.

Chciwość, spekulacja i kruchość zarazem znów święcą triumfy. Pogłębienie się więc kłopotów, takiego światowego banku giganta, jak Deutche Bank mogłoby się stać detonatorem nowej III fazy wielkiego, światowego kryzysu.

Na razie na kolejne wielkie banki nakładane są, za łamanie prawa i procedur ogromne kary finansowe, idące w dziesiątki miliardów dolarów. Wkrótce mogą to być setki miliardów dolarów kar i odszkodowań, bo to nie koniec śledztw i nowo odkrywanych afer. Całe narody i kraje stały się dziś zakładnikami wielkich inwestycyjnych banków, tak jak i przyszłość obecnych pokoleń.

Niewykluczone więc, że nadciąga nowy kryzys finansowy, którego sprawcami po raz kolejny mogą być wielkie banki, niepohamowana chciwość, wszechogarniająca spekulacja, skrajne ryzyko, a przede wszystkim wielce toksyczne bankowe produkty. Ci którzy mieli już prawie wszystko postanowili mieć jeszcze więcej. Thomas Jefferson jeszcze w 1802r. przestrzegał;

Wierzę, że instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne dla naszych swobód, niż armie”.

Ten na chwilę wyciszony kryzys z 2008r. za przyczyną wielkich banków może wybuchnąć na nowo i to z jeszcze większą niszczycielską siłą, a to może już zagrozić, nie tylko globalnym bankowym interesom, ale całej współczesnej cywilizacji. Bankierzy i ich polityczni pomocnicy najwyraźniej niczego nie zrozumieli z ostatniego kryzysu z 2008r. i niczego się nie nauczyli. Światowy system bankowy potrzebuje dziś, nie tyle regeneracji, co reanimacji. Tylko światowi przywódcy, dziś zbyt słabi lub zbyt skorumpowani muszą się wreszcie zdecydować czy chcą dalej ratować wielkie banki i współczesny system finansowy oraz rynki spekulacyjne czy własne narody i realne gospodarki – bo dla wszystkich tych prawdziwych pieniędzy nie wystarczy.

Szewczak1-600x441autor: Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK, ekspert gospodarczy, publicysta, poseł do Sejmu.

za: wpolityce.pl/

10 komentarzy do “Czy pęknie bankowa bańka? Zamiast z demokracją coraz częściej mamy do czynienia z bankokracją

 1. Nie wiem czy jest się z czego cieszyć bo zagrożone są przez to oszczędności wielu ludzi, nawet tych którzy nie są winni pazerności bankierów i tej części „konsumentów” którzy tę bańkę napompowali ładując się bez opamiętania w kredyty.
  Kto nie udziela kredytów i może się poszczycić rezerwą zabezpieczającą wszystkie depozyty niech pierwszy rzuci kamień…
  Czy znajdzie się choć jeden sprawiedliwy? Czy istnieje bank, który nie korzysta z „prawa” do rezerwy częściowej i nie kreuje pieniędzy z powietrza udzielając kredytu, lub chociażby nie skupuje długu w postaci obligacji państw które w ten sposób finansują zadłużanie swoich obywateli? 🙂 śmiem wątpić
  https://odyssynlaertesa.wordpress.com/2014/03/28/independent-trader-hipotetyczne-plany-bankierow-czyli-wszystko-przebiega-zgodnie-z-planem/

 2. Jezeli tak, to do pracy ide za tydzien, jeden wypadnie a na podstawowe oplaty wystaczy i bedzie czas na grilla i wogole – w tym kryzysie widze juz same zyski. Nie jest zle, bom za tlusty a ruszac mi sie nie chce i lekarze zalecaja scisla diete – do zieleniny wiosennej dotrwam. Dzieciaki tez za tluste i na nie podwyzki nie dostane.
  Pan Janusz jako posel zlikwiduje firmy windykacyjne, Pan Zbyszek zamknie polowe biur z komornikami i asesorami, balagan bedzie jak za GronkiewiczBank i wyjdziemy na zero – znowu.
  Na naszej wiosce winne sa PSL 23 % i PO 20% glosow niewaznych, to znaczy soltys a ma kredyty- ze swagrem wpierw zaorzemy mu pole a potem zobaczymy.
  Na koniec wyjdzie, ze Chiny nie leza w Azji, ale na pustym pieniadzu – ale bedzie chryja.
  A mowilem, ze snilo mi sie, iz jak tuskiego wpuszcza do UE, to w kantynie zapytany przez Rumuna o drobne na kawe odpowiedzialem mu – mam caly milion i nie bede go rozmienial, bo sie rozejdzie.
  Proroczy sen.
  Dlaczego mi tak smieszno?
  Pan Janusz jak zawsze powie krotko i rzeczowo na temat.
  Czy juz widac, ze te spalanie, inwestycje w spalanie, import z wytwarzaniem gotowki na spalanie, ochrony srodowiska po spalaniu jest stalym paleniem gotowki i stale w portfelu sa nowe banknoty?
  Czy ten gotowkowo bankowy system drukowania do spalenia dla biznesu maffi paliwowo energetycznych moze sie kiedys zakonczyc?
  Moze, bo jak mamy geotermie, to nie bedzie pieniedzy na import gazu do ogrzewania a glodni i bezrobotni wyksztalceni znajda czas na prace w ochronie budynkow przed utrata energii – teraz to nikomu sie nie chce.
  Ciekawe dlaczego tak jest: Nowe BMW jest w cenie wyposazenia budynku w wentylacje i okna z 3 szybami dlatego, ze produkcja auta jest tak tania czy wyposazenie 50 m2 mieszkania tak drogie? Ciekawe.
  Co bedzie pierwsze do rzniecia i czego bronia tak zwaziecie, jezel za plytka getoremie, jakis wiatrak i generator pradu ze smieci mozna kupic druge drozsze auto?
  Chyba za te uslugi beda placic prawdziwymi pieniedzmi – 250 miast w UE ma ta potrzebe.
  Moim zdaniem dobre wiesci.
  Czy mozna juz okreslic kiedy sie ostatecznie wyloza, kiedy zglaszac wzory uzytkowe i patenty??
  Moze ktos wie?
  Nie jest zle!
  Idzie na gorace lato a potem na zime.

 3. Szczerze mówiąc to musi to pierdyknąć ! Za długo to mącenie trwa,naprawdę czas na reset systemu finansowego,opóźnianie tej agonii jest bez sensu !!

  • Jo, ale kiedy?
   20 lat temu znalazlem cos czego nikt nie stosuje, a nawet jakby wiedzieli, co to nie widzieliby jak stosowac i po co.
   Wpierw bylem w depresji przez nasz system Zeroinnowacyjny a potem zwiedzilem – obejrzalem utylizacje pieniedzy (nikt nie pracuje za darmo) w calej Europie i kawalku Azji i przekonalem sie, ze z grubsza wiedza Po co? – ale zrozumienie, iz jest to obrot pieniedzmi przez kominy jest juz za trudne spolecznie i politycznie. W 2000 kryzys energetyczny juz dawal jakas nadzieje – potem finansowy – ale go zadrukowali.
   Wiec kiedy?

   • Wszelkie elaboraty na ten temat wskazują z dużym prawdopodobieństwem,że do końca 2020 r. Termin uzależniony jest od reakcji narodów i zastosowanych mechanizmów przez kurewstwa polityczne !

  • Staramy sie budowac przeciwwage tym problemom i jest cos co moze byc rownowaga.
   Panie Verhofstadt,

   „Jako obywatelka Polski wiem znacznie więcej o historii Europy niż jest Pan w stanie sobie wyobrazić. Wiem na przykład, gdzie miało miejsce pierwsze gigantyczne ludobójstwo na świecie. Było to w Kongo, podczas panowania Waszego króla, Leopolda II. Około 10 milionów czarnoskórych ofiar wielkiego bogacenia się Pańskiego króla. Joseph Conrad, angielski pisarz o polskich korzeniach, opisał to w opowiadaniu „Heart of Darkness” („Jądro ciemności”).Śmie pan wspierać najmniejszą z najmniejszych partii opozycyjnych? Jej lidera, który nie zna najważniejszych świąt religijnych we własnym kraju i sądzi, że pokłon Jezusowi składało sześciu króli? Pański mały kraj istnieje istnieje około 180 lat, Polska zaś – od 966 roku! Polska w XV wieku zainicjowała na soborze w Konstancji, ustami polskiego prawnika, Pawła Włodkowica, prawdziwe zasady demokracji i tolerancji. I obecnie śmie pan uczyć nas demokracji, panie Verhofstadt? Chce Pan wywrzeć wpływ, by zmienić wynik demokratycznych wyborów w Polsce poprzez użycie siły? A kimże Pan jesteś? Jakimś nowym pierwszym sekretarzem tworzącego się w Brukseli Kremla 2.0?”

   To cytat z Pani dr Elżbiety Morawiec.
   Podobnie w parlamencie UE wypowiedziala sie La Pen (kresy.pl), ale aschlok przyjaciel naszych wewnetrznych wrogow skodowynych lotrow – uciekl jej. A Schulz byl bardzo spokojny i grzeczny – La Pen to kawal kobiety i chyba jej sie cham wyjatkowy boi.

 4. CO OZNACZA i powoduje w UE brak w Polsce teorii Liberalizmu i Lewackich.
  Liberalne teorie pozwalaja wydrukowac dowolna ilosc gotowki. Lewackie zmuszaja do upowszechniania wiedzy o ciezkiej pracy drukarzy (drukarek).
  Dopiero na bazie tych teorii nieobecnych po tej stronie Odry mozna rozwiazac problem drugiej rury (teoretycznie jest rozwiazany).
  CI zza Odry nie rozumieja, ze u nas nie rozumieja.
  Oni to widza jako przewage nacjonalizmow nad rozumem i problem robi sie narodowy na cala Europe.
  1 – NRF aby zapewnic sobie bezpieczenstwo dostaw wykupilo czesc nowych zloz weglowodorow za maszyny, ktore lubia produkowac.(Francuzi w Nigerii.) 2 – Od Odry na wschod 80 % weglowodorow jest spalane w silnikach i do ogrzewania – za Odra odwrotnie. U nas i na wschod wylaczenie rafinerii to tylko ograniczenie dostaw do spalenia. Za Odra na zachod spowodowaloby to wylaczenie kilku duzych miast (Koszty wylaczenia, postoju i wlaczenia) a brak polfabrykatow wylaczenie przemyslu np produkcji samochodow z braku komponentow, ktorych zapasu nie robi sie a wiec nastepnych kilku miast. 3 – Ta nierownowage potrzeb bezpieczenstwa nad Odra mozna jeszcze strawic, mozna sobie konferowac, bankietowac. Jednak z lewackich teorii o szokujacym liberalizmie banksterow dowiadujemy sie, ze jednak to tsunami objeloby caly swiat Rosje tez.
  !! Jedynym rozwiazaniem jest to, ze rury na Ukrainie bylyby Polskie a w Polsce Niemieckie za udzial we wlasnosci Nord Stream z odnoga do Polski, ktory bylby traktowany jako rezerwa obezwladniajaca wszystkich zainteresowanych politycznie a za tranzyt zarobek bylby tak czy tak. Tak samo na poludniu Europy.
  I odwrotnie – dla nas jest to wielka szansa, ze obnizanie cen Weglowodorow z powodu nadmiaru, rownolegle z uwalnianiem rynku paliw na bezposrednie dostawy (zmniejszanie kosztow posrednictwa) daje to co rzad potrzebuje a uzyskali Amerykanie: dumping cenowy jest mile widziany w planach rozwoju gospodarki. Polityczny podzial sieci rurociagow blokuje nasza i ukrainska gospodarke, to wywoluje kolejna wojne i koszmarne koszty.
  Nie majac Lewakow nie znaja probremow Liberalizmu (my juz znamy) blokuja dostawy, a wiec nizsze koszty ze wzgledow politycznych i polityka robi wojenki a te uniemozliwiaja polityczne rozwiazanie europejskich kosztow i z zalu, ze tyle krzywd naroslo gotowi sa do nastepnej wony o weglowodory, ktorych nadmiar powoduje prawie zerowy koszt rozwoju.
  Powinni czytac Pana Janusza i nie poddawac sie rozpaczy.
  Moj Bplan moze zaczac sie od Lewackiego straszenia swiata, ale na Konferencji UE chyba zadnego antyglobalisty nie bedzie.
  Chyba czas, aby politycy oddali sprawy urzednikom i zajeli sie tworzeniem nastepnych problemow.
  Podsumowanie – Polscy politycy i caly narod zamiast cieszyc sie, ze mozemy sie dolaczyc do rury zamiast do kosztow, jako wydatek i probowac przemyslowi za Odra opchnac kawalek juz istniejacych z kosztami modernizacji mowia o naszym nacjonalizmie, o naszej wielkiej rozpaczy o wojnach, zamiast za oszczednosci kupic troche czolgow od ruskich i pomoc im tanio sprzedawac w UE (czolgi tez) – taki wschodni nawyk: w Moskwie koncentrowano gotowke z calego regionu i rozdawano resztki w trakcie obfitych we wszystko co Bozia dala konferencji – po dekoncentracji zostawalo Polakom 8 $ na miesiac. Zamiast zarobku szykuja sie nowe wojny. Z pozycji znacjonalizowanego Lewaka nie wiem, czy to sie oplaca.
  Zamiast wywolac dumping cenowy dostaw (oczywiscie zwalczajac go) koncentrujac zyski ze wszystkich stron narodowym celem jest dywersyfikacja zakupow – dekoncentracji wydatkow.
  Najbogatszy czy najglupszy ludek?
  Jednak po znacznej obnizce cen na stacjach a zwyzce akcyzy ten ludek bedzie kochal wladze albo odwrotnie po ciaglach podwyzkach wszystkiego. Ameryka.
  3 – Jest jeszcze czynnik kosztow wprowadzenia darmowej energii z natury do przemyslu.
  W kompletnym bilansie problemow mamy zle proporcje wykorzystania weglowodorow.
  Za duzo spalamy do ogrzewania, transportu i wytwarzania energii w stosunku do produkcji chemii.
  Kazdy zamiast z przerazeniem powinien budzic sie z obrazem aktualnych slupkow wskazujacych te proporcje. Kazdy.
  Zasadniczym elementem jest wykorzystanie wegla, jako darmowego dla Panstwa w RORPROSZONYCH zrodlach energii el.
  W duzych skoncentrowanych elektrowniach jest bardzo trudno wykorzystac cieplo odpadowe np w ogrodnictwie w konkurencji z cieplym poludniem – prawie niemozliwe.
  W rozproszonych wg potrzeb mozna uzyskac podwojna sprawnosc zamiast dylematow.
  W malych weglowych mozna uzyskac wyzsza sprawnosc (nawt kilkanascie procent) dopalajac spaliny para wodna.
  W Polsce jest nadmiar projektantow a rzad na kazda wioske powinien dostarczyc plany takiej elektrowni w polaczeniu z darmowymi zrodlami i turbine gazowa we wlasnym interesie rozwoju eksportu zamiast kosztow.
  Darmowym zyskiem jest tania mozliwosc zamiany otwartych systemow ogrzewania budynkow na zamkniete Plusenergetyczne, gdyz razem z rozproszonymi zrodlami zmienia proporcje wykorzystania importu weglowodorow, obniza ukryte koszty produkcji stoczni i chemii a takze paliw do samochodow.
  Rosnie oplacalnosc proszkowania i gazyfikacji wegla takze bezposrednio dla gazyfikacji transportu.
  Zakonczenie.
  Takie Lewackie ogloszenie skutkow Liberalizmu normalnie na wschodzie w tym NRF wywoluje depresje spoleczna, polityczna a we mnie wielka radosc – proporcjonalna do potegi walki milionow analitykow i bankowcow nie mogacych zrozumiec, ze wszystko zalezy od rozproszenia wlasnosci dostaw energii.
  To musi byc tak jak w odwrotnej stronie (lustrzanym odbiciu) zasad Idioten bezosobowej Korporacji – koszty i zyski bierze na siebie rzad a zwrotnie wydala gazowe apele do oglupialego tlumu wywolujac reakcje narodowosocjalne i obiecujac zlote inwestycje.
  Jak widac w liczbach od Pana Janusza ta IdiotenKorporacja konczy sie razem z politykami typu Balcerowicz, Petru i reszta apokalipsy – wieloglowa hydra zabytkowa jak Smok Wawelski.
  Czy wystarczajaco usprawiedliwilem swoja radosc po przeczytaniu Lewackiego tekstu Pana Janusza?
  Nasza – moja niby drobna IdiotenKorporacja jest tak potezna, ze wojny o paliwa i rurociagi sa jak piasek w trybach, nic wiecej – to jest sztuczna wyspa politykow nie majaca praktycznego znaczenia. Nabiera znaczenia jak wojna wywoluje wojne. Wlasnie z powodu religii nie ma obecnosci teorii Lewackich i caly kontynent jest w ruinie i w ogniu.
  Inaczej – ja mam zwiazane rece i jestem niewolnikiem mojego bezposredniego zysku z darmowej energii przez bezosobowy system korporacji w ogrodku.
  Rzad jest od tego, aby kumulowal te zyski a nie rozpraszal.
  Poniewaz w obiegu porownywalnym do zegara ja spadlem calkiem na 6 jako skrajny Lewak i nacjonalista (Znacjonalizowany Lewak), to jest nas 40 mln i rzad ma co kumulowac – w sumie znacjonalizowac teorie.
  Chyba jestem jedyny co nie wpadl w depresje po przeczytaniu…………… .
  Chyba w UE tez nie ma takich za duzo???
  Wiec ciesze sie bardzo a lubie jak ja sie ciesze a reszta rozpacza – to jest najlepszy kawal, przynajmniej dla mnie.
  Dodam jeszcze cos innego radosnego.
  Brakuje nam mieszakan a koszt budowy jest rowny 20 letnim kosztom dostawy energii i ten okres zmniejsza sie co dekade, bo rosna koszty dostaw – troche lewackich teorii i pinkna chalupa jest wpierw dla dziecka na plus dla pincset.
  Pan Kornel Morawiecki mowi, ze polowa elit juz jest a ja ze druga polowa jest calkiem na godzinie 6-tej – mamy wiec komplet.
  Nie jest zle!

 5. Ale tego jest !?
  Dlatego na godz. 6-stej jest podzial na lewakow i nacjonalistow i nie moga sie porozumiec. „Co z tego, ze mam racje, jak nikt o tym nie wie.”
  Moze tak.
  Niemcy mowia, ze wydatek na rurociagi rozwiazuje problemy EKONOMICZNE – Prezydent Duda, ze tworza problemy POLITYCZNE a wygladaja jak zwykle NACJONALIZMY, bo wydatek ponosi rosyjsko niemiecki Gasprom.
  Ekonomiczne beda wtedy, gdy na krzyzowce uzyskamy polaczenie Nord Stream z naszym Norweskim i Norwedzy wybujduja odcinek od siebie, pomimo, ze tam tez posiadamy zloza gazu, jak Niemcy w Rosji.
  Laczac z nowym poludniowym rurociagiem stajemy sie ekonomicznym punktem centralnym sieci.
  NARODOWE cele realizujemy Rozproszonymi Elektrowniami Weglowymi o podwojonej sprawnosci do gazowych a wiec nawet mniejszej szkodliwosci.
  Poniewaz te zrodla ciepla i energii doskonale wspolpracuja ekonomicznie z geotermia, wiatrowa i slonca, wspomagamy je oddolnym zmniejszaniem zapotrzebowania gazu na spalenie w budynkach i transporcie przeznaczajac na zwiekszona produkcje chemiczna.
  !!!
  Najlatwiejsze jest budowanie przy kazdym miescie wytworni LPG, bo te kilkadziesiat mln na ten wydatek kazde miasto ma, razem z kosztami smogu (mozna zaczac od Krakowa) i kosztami utraty zysku na import paliw z innych regionow a nawet z zagranicy. Od strony produkcji trzeba zaczac od Torunia, gdyz do tej produkcji potrzeba duzo Ciepla i ktos musi byc pierwszy.
  Zgazyfikowac wegiel i transport.
  LPG po 50 groszy (wszedzie jest bez akcyz i podatkow) w polaczeniu z budynkami PlusEnergetycznymi da nam przecietniakom duze stale zyski z kazdej strony a wiec zdolnosc inwestycyjna na realizacje rzadowych programow autostrad Polnoc – Poludnie.
  Sprawy rurociagow sa, wiec tylko naszym wewnetrznym narodowym problemem a reszte to nam funduja…………. razem z mozliwosciami eksportu.!
  Na zewnatrz jest latwiej sie klocic, bo SAMORZADY to KOD i ulubieniec Pana Janusza – Petru Petrowicz Siergiej Siergiejewicz szkolony w KGB i przez Balcerowicza, a wiec polaczone sly Apokalipsy widoczne w Wietnamie i teraz w Syrii tworzace „Koszmar Darwina” ————-„Kiedy o zapomnianym zakątku nagle przypomina sobie świat, czasem dociera tam postęp, najczęściej Apokalipsa.” —-
  ——
  Mamy wlasny rzad i partie a wiec Demo-Kracje i obudzeni o 3 nad ranem juz nie zasniemy, majac we snie fragmenty tego Koszmaru.
  No wiec.
  LPG widziane jest poprzez roznice w cenie do benzyny.
  Jednak tansze jest ze wzgledu na koszty ochrony zdrowia.
  Od strony korzysci z mobilnosci – jak ktos raz sprobuje: po co szukac pracy obok domu jak mozna w calej UE i okazuje sie, ze jest „wiecej czasu dla rodziny, oszczednosci i wysokie stawki” – taki krag rozszerzenia.
  Dla Liberala najciekawszy jest darmowy, dodatkowy zysk z Efektu Masowej Skali.
  – Nie musimy czekac na dobra prace, bo jestesmy mobilni w UE i odwrotnie nie ma emigracji w starym sensie: zamiast kosztow emigracji mamy spory bezkosztowy zysk.
  – Mozemy w sprzyjajacych okolicznosciach rozwijac male nadgraniczne firmy zamiast prostej pracy na umowie i posredni eksport uslug.
  – 60 Centow = 50 Groszy biorac jako podstawe cene energii. Reszta sama sie dostosuje.
  Wydawaloby sie, ze duze sprawy to duze problemy????
  Duzy polityczny problem, to tanie paliwo w strefie nadgranicznej i zbyt tanie dla eksporterow z zachodu i wschodu (?)
  Na tym tle podatki bankowe to jeden z klockow, nic wiecej.
  Jednak na tle PROBLEMU z samorzadami, ktore wlasnie sa lacznikiem tych problemow masy drobnych z jednym skumulowanym to wszystko jest niczym.
  Pod Wenecja wybudowano gazoport na wodzie i w ciagu roku powstalo 700 tys instalacji wykorzystujacej LNG jako paliwo silnikowe. Prezydent Poznania chodzi na wiece KODu i Kolorowe, bo jest Lewakiem (takim pieknym dla Matki Ziemi i Poznania) a wiec nie ma czasu na jakies sprawy z jakims gazem i reszta.
  Taka postawa udawania Lewaka i Liberala z Zielonej wyspy jest jednak od czasu ujawnienia prawdy o globalnym ociepleniu, ze wilkie koncerny podszywaja sie pod ochrone srodowiska az po skrajne Lewactwo.
  W Polsce robia to samorzady a to juz jest czysta korupcja na rzecz obcych koncernow.
  Przy okazji szczuja nas na koncerny zza Odry, ale VW w nowym samochodzie dostawczym bedzie montowal tez silnik na LNG !!!??
  Kod to jest wieloglowa Hydra. 23 % PSL, ktory juz znika nawet ze swiadomosci wyborcow.
  Szkody jednak mozna zlikwidowac przed wyborami, na wzor Slawoja.
  Mozna ze spokojem i powaga ku uciesze wyborcow.
  ———-
  NO jo a mialo byc krotko i na temat.

Możliwość komentowania jest wyłączona.