Do OFE przypisano nas bez pytania. To jedno z największych oszustw III RP

szewDzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego pokazuje skalę kompromitacji twórców reformy z 1999 r., czyli Jerzego Buzka i Leszka Balcerowicza, ale także jednego z jej orędowników Ryszarda Petru – oświadczył na antenie TV Republika główny ekonomista SKOK, Janusz Szewczak.

Jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który obradował w pełnym składzie, reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Sędziowie rozpatrywali dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO zarzucała przepisom m.in. naruszenie zasad zaufania obywateli do państwa oraz zakazu niedziałania prawa wstecz. W skardze wskazano m.in., że przeniesienie do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (zasadę lojalności). CZYTAJ WIĘCEJ

– Uparcie twierdzę, że było to jedno z największych oszustw III RP. Żaden obywatel nie wyraził na to zgody, a Polaków przypisano do OFE jak chłopów pańszczyźnianych – stwierdził na naszej antenie Janusz Szewczak.

Jego zdaniem reforma ta była całkowicie niekorzystna zarówno dla emerytów, jak i dla budżetu państwa. – W Polsce nie funkcjonuje prawidłowo i sensownie system emerytalny, ponieważ pracujemy coraz więcej, a wiek emerytalny jest wydłużany – ocenił Szewczak. – Wygląda na to, że ktoś przez lata nas oszukiwał – dodał.

Ekonomista wyraził przekonanie, że należy od nowa przystąpić do generalnej reformy systemu emerytalnego. – Te świadczenia są i tak niegodziwie niskie – przekonywał.

– Uważam, że natychmiast powinien zostać rozpatrzony pomysł reformy ZUS, ponieważ jego utrzymanie kosztuje kilka miliardów rocznie – podkreślił Szewczak, tłumacząc, że emerytury to składki, które są zabierane każdego miesiąca w formie podatku. – Trzeba by tymi pieniędzmi albo lepiej gospodarować, albo po prostu ich nie rozkradać – dodał.

Jego zdaniem nasz kraj potrzebuje Ministerstwo Skarbu Narodowego Polaków, który „często był wyprzedawany w atmosferze skandalu tak, jak w przypadku Ciechu”.

za: telewizjarepublika.pl

Reklamy

2 komentarze do “Do OFE przypisano nas bez pytania. To jedno z największych oszustw III RP

  1. A jak nas „zapisywano” do ZUS to ktoś się pytał? Czy ZUS jest dobrowolny? 🙂 Czy porównując skalę marnotrawstwa „składek” w ZUS do OFE ktoś może z czystym sumieniem powiedzieć że ZUS jest mniejszą patologią? Na jakiej podstawie?

    Przepraszam bardzo, ale rozpatrywanie patologii OFE (ktoś to przecież rozmyślnie tak skonstruował i był to rząd solidarnościowy nieprawdaż? co robili wtedy włodarze obecnego PISu?), bez jeszcze bardziej patologicznego komunistycznego mechanizmu klasycznej piramidy finansowej jaką jest ZUS jest najdelikatniej rzecz ujmując nieuczciwe. Bo problemem nie jest jakieś tam OFE (które na dobrą sprawę w porównaniu do ZUS „kradło” proporcjonalnie jakieś grosze). Problemem jest idea że oto „państwo” może sobie za pośrednictwem jakiejś instytucji (co miesiąc przez kilkadziesiąt lat!) zabierać nam z wypłaty niemałe pieniądze, a potem może nam pokazać przysłowiową figę proponując ochłapy z tego co rzekomo człowiek z takim mozołem przez całe życie zawodowe „odkładał” na rzekomo „indywidualne konto emerytalne”. Nie ważne czy w ZUS czy w OFE bo i tak na końcu to państwo decydowało: kiedy, komu, ile, i za co, zmieniając kilka razy reguły gry podczas jej trwania, i to w obu modelach „oszczędzania”, bo obie te instytucje i reguły według których funkcjonowały stworzyło państwo. Tyle się mówi o składkach i prowizjach do OFE, ale czy ktoś pamięta jakie konsekwencje dla wysokości emerytury miała zmiana w sposobie jej naliczania jaką wprowadzono jakiś czas temu dla środków „odkładanych” na „subkonto” w ZUS? Ktoś wie dlaczego OFE było „zmuszane” USTAWOWO dokapitalizować polską giełdę i ładować się w polski dług (obligacje)? Kto na tym korzystał głównie? Czy aby nie państwo i państwowe spółki notowane na giełdzie? To OFE pisało ustawę o OFE czy w końcu kto? No i kto odpowiada za dziurę w FUS z którego jest (nie)dofinansowany ZUS? Ktoś wie skąd się wzięła i gdzie są pieniądze ludzi którzy nawet nie zdążyli wziąć pierwszej emerytury bo umarli zanim dożyli wieku?
    W związku z powyższym wmawianie ludziom że OFE jest złe bez pokazania jeszcze gorszej prawdy o ZUS to hipokryzja. To ideę OFE trzeba zreformować a ZUS zamknąć. Trzeba odciąć od składek ludzi którzy do systemu się nie dokładają, albo czerpią niewspółmierne do odłożonych pieniędzy korzyści. Nie trzeba żadnych nowych paśników dla urzędasów w postaci kolejnych „ministerstw” (komu to potrzebne? bo na pewno nie „składkowiczom” gdyż to dla nich kolejny koszt jako podatników którzy na te urzędy łożą). Niech państwo przestanie zabierać obywatelom ich pieniądze pod pretekstem „zabezpieczenia” starości bo widać gołym okiem że się z tego nie wywiązuje i nie wywiąże a będzie niestety jeszcze gorzej, bo społeczeństwo się starzeje. A to oznacza że biorących ze wspólnego wora będzie więcej niż do niego wkładających a już mamy deficyt! To z czego państwo myśli finansować nawet te ochłapy które już nalicza? Gdzie są pieniądze ludzi którzy tyle lat „odkładali”! To ZUS jest tu największą patologią a nie OFE, więc to ZUS powinno się zlikwidować a OFE zreformować.
    Niech konta indywidualne będą rzeczywiście kontami indywidualnymi i PRYWATNYMI. Jeśli państwo (rządzący) nie ufa swoim obywatelom i nie wierzy w ich zmysł myślenia/oszczędzania na przyszłość, to przecież wystarczy że postawi warunek nienaruszalności tych pieniędzy do określonego wieku albo kapitału, ale nie musi trzymać nad nimi łapy. Kiedy emeryt umiera przedwcześnie to te pieniądze MUSZĄ trafić do dzieci albo innych spadkobierców. Niech państwo po te pieniądze łap nie wyciąga! Niech skończy z przywilejami na które cała ciężko pracująca reszta musi się składać. Wtedy nie będzie problemu z tym że ktoś chce krócej pracować. Ile odłożyłeś tyle dostaniesz – to jest JEDYNE uczciwe podejście do sprawy.

    Jeżeli ktoś uważa że idea oszczędzania na własny rachunek (jaką pierwotnie miały być OFE) jest zła, to znaczy że KAŻDA idea oszczędzania na własny rachunek jest zła. Wtedy należałoby zlikwidować wszystkie banki i instytucje w których ludzie DOBROWOLNIE oszczędzają (właśnie dlatego że robią to na własny rachunek). A jeżeli OFE są złe „z zasady” to ZUS tym bardziej – z racji skali marnotrawstwa, prawdziwie niewolniczego przymusu, nieuczciwych zasad w postaci uprzywilejowania i wypłacania emerytur tym którzy się nie dokładają, na koszt tych którzy „odkładają” (czego przypomnę w OFE nie ma).

  2. Pingback: Szewczak: Do OFE przypisano nas bez pytania. To jedno z największych oszustw III RP… Jeśli tak to jak nazwać ZUS? | Łódź Odysa

Możliwość komentowania jest wyłączona.