Wiele sklepów wielkopowierzchniowych w ogóle nie płaciło podatków, a niektórym nawet zwracano koszty

Janusz_Szewczak-stefczykFunkcjonujące na terenie Polski wielkie sieci handlowe mają gigantyczne dochody i przychody, a ich opodatkowanie jest stosunkowo niewielkie.

Jak powiedział Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK, gigantyczne zyski wielkich sieci handlowych pokazują skalę rabunku portfeli Polaków i nieudolności polskiego rządu w ostatnich latach. Zdaniem eksperta, każdy polski mały i średni przedsiębiorca chciałby płacić takie podatki jak wielkie sieci handlowe, a naszym krajem rządzi lobby lichwiarsko-bankowe i wielkie koncerny zagraniczne, których ofiarami stają się polscy konsumenci.

– Wielu ekspertów straszy, że opodatkowanie sektora spowoduje podwyżki cen w sklepach wielkopowierzchniowych. Jest to jednak szansa na odrodzenie się polskiego małego handlu, a niewielkie sklepy – uprzednio wycięte w pień przez uprzywilejowane wielkie sieci handlowe – mogą zacząć odzyskiwać klientów. Warto pamiętać, że wiele sklepów wielkopowierzchniowych w ogóle nie płaciło podatków, a niektórym nawet zwracano koszty, sugerując przy tym, że nie ponoszą żadnych dochodów, a jedynie koszty i straty – ocenia Szewczak.

eNewsroom.pl/ as/

za: wgospodarce.pl