„Tzw. kredyty frankowe okazały się ruletką, banki – kasynem, a domy kupione za ten kredyt – więzieniem”

KonwencjaPiS-Szewczak

fot. M. Czutko

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się na konwencji programowej PiS i zjednoczonej prawicy panele o tematyce ekonomicznej. Dyskusję o „ochronie klientów banków” moderował Andrzej Olszewski.
Jako pierwszy głos zabrał Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Jesteśmy co prawda umieszczeni w panelu pobocznym, ale według mnie to jeden z głównych problemów
— zauważył ekonomista.

Pani premier Szydło w swoim przemówieniu powiedziała, że trzeba mieć plan, ale według mnie jeszcze bardziej trzeba odwagi. Bo żaden tchórz nie zrealizuje żadnego planu — mówił Szewczak.

Państwo polskie nie ma żadnej koncepcji wobec rynku bankowego, poza eliminacją konkurencji, i to eliminacji, która jest podporządkowana kalendarzowi wyborczemu. Druga sprawa jest taka, że KNF jest państwem w państwie, jest poza kontrolą, dba o interesy lobby bankowo – lichwiarskiego.  Mówimy o ochronie klientów banków, a ja powiem więcej, w Polsce nie istnieje od 25 lat, a szczególnie od 8 lat ochrona interesu państwowego, a co dopiero interesów tych drobnych ciułaczy — mówił.

Janusz Szewczak dodał, że „tzw. kredyty frankowe okazały się ruletką, banki, które udzielały tych kredytów okazały się kasynem, a domy i mieszkania kupione na ten kredyt okazały się dla ich właścicieli więzieniem”.

Uzasadnił ten wniosek przykładami kredytów frankowych („banki okazały się kasynem z dowolnym regulaminem”), dodając także, że „przez półtora roku pod nadzorem KNF pozwolono okradać spółdzielców SKOK Wołomin na gigantyczne kwoty przez zorganizowaną grupę przestępczą składającą się z oficerów WSI i mafię”.
„W tej stajni Augiasza trzeba będzie bardzo dużo posprzątać” – ocenił Szewczak. Wyraził też opinię, że stabilność sektora finansowego, sektora bankowego w Polsce „wisi wyłącznie na pieniądzach polskich ciułaczy”. „Ta sprawa musi być szybko rozwiązana” – uznał.

więcej: wPolityce.pl , wgospodarce.pl