Nie będzie godziwych emerytur

Szewczak1-600x441Według raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) pogłębiający się deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) wskazuje, że bez wsparcia z budżetu państwa w przyszłości może zabraknąć środków na wypłatę świadczeń emerytalnych.

Polscy podatnicy muszą dopłacać co miesiąc kilkadziesiąt miliardów złotych, żeby w ogóle ten system mógł funkcjonować. Sytuacja wygląda na beznadziejną, gdyż wysokich emerytur nie będzie w systemie kapitałowym (OFE), ani tym bardziej w systemie repartycyjnym (ZUS). Wybieranie między OFE a ZUS to jakbyśmy wybierali między dżumą a cholerą. Niestety, ani w jednym, ani w drugim przypadku nie zapowiada się, abyśmy mogli liczyć na godziwe emerytury na starość.

Funduszy na składki emerytalne brakuje, dlatego że młodzi ludzie albo już Polskę opuścili, albo wkrótce opuszczą i będą składki płacić w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii. Mamy też ogromną rzeszę ludzi bezrobotnych i ten stan utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wreszcie nasze wynagrodzenia są wyjątkowo niskie, a to powoduje, że Polacy emigrują. Pensje są skandalicznie niskie, kilkukrotnie mniejsze, nawet czterokrotnie, niż w większości krajów Unii Europejskiej, strefy Euro.

Problemem w naszym kraju jest też fakt, że majątek narodowy wyprzedaliśmy w ręce kapitału zagranicznego. Nie mamy też dużych własnych firm i zakładów pracy. Mamy natomiast bardzo dużą grupę ludzi, którzy pracują na umowy-zlecenia, umowy o dzieło, albo na tzw. śmieciowe umowy. Często też swoją pracę wykonują bez posiadania żadnej umowy. To wszystko powoduje, że funduszy do ZUS wpływa coraz mniej, przybywa za to ludzi starszych, dzieci rodzi się coraz mniej, a młodzi emigrują lub już wyemigrowali.

Polsce potrzebna jest generalna reforma systemu emerytalnego, włącznie z likwidacją ZUS i stworzenia w jego miejsce państwowego banku emerytalnego, który działałby na zasadach komercyjnych. Fragment, który pozostał w OFE, niczego nie gwarantuje, zapewnia raczej właścicielom OFE wysokie dochody, a nie emerytury polskim emerytom.

Przez ostatnie lata rząd nic nie robi w kierunku poprawy systemu emerytalnego. Bo tu trzeba mieć generalną koncepcję troski o polską rację stanu. Jak nie ma nowych miejsc pracy, własnych fabryk, banków, to trudno o dochody. Jak nie ma dochodów, to nie ma z czego odkładać na starość. Trzeba dokonywać reform w ramach systemu ZUS. Potrzeba wielkiego wysiłku intelektualnego, aby to zrobić. Większość państw Unii Europejskiej, które mają godziwe zarobki, godziwe emerytury, nie ma OFE, np. system niemiecki, holenderski czy duński oparte sa na zasadzie solidarności pokoleń, czyli dawnego systemu obowiązującego również w Polsce.

Nigdy w Polsce nie będzie godziwych emerytur, jeśli nie będziemy mieli dobrego gospodarza w kraju. Bez zmiany władzy nie będzie godziwych wynagrodzeń i wieloletniego wysokiego wzrostu gospodarczego. Wówczas będziemy mówili o realnym zabezpieczeniu na starość.

yaŁ http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-finanse/89473,nie-bedzie-godziwych-emerytur.html

Reklamy

3 komentarze do “Nie będzie godziwych emerytur

  1. Specsluzby już dawno okradły Polske a gro politykow obecnych dziś na scenie politycznej swoje istnienie zawdzięcza aferze FOZZ.A to tylko czubek góry lodowej.Sprawa komandosów,tajemnicze zgony i przedawnienia.Gwiazda śmierci i judeopolonia to wszystko ma na celu wyniszczenie Polaków.ETNOCENTRYZM kulturowy to domena szowinistycznych potomkow Abrahama.AVE MARIA!

  2. Tak jest potrzebny jest dobry gospodarz w kraju, a nie przydupa.y , albo prezydenci po lewarywie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.