To są kuglarskie sztuczki ministra Rostowskiego

Szewczak: to są kuglarskie sztuczki ministra Rostowskiego - niezalezna.pl

fot: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

– Dane, które podaje minister Rostowski, to jest zaklinanie rzeczywistości. To są kuglarskie sztuczki księgowe. Minister Rostowski znany jest jako wybitny sztukmistrz z Londynu, jako światowej sławy specjalista od kreatywnej księgowości. Myślę, że Grecja nie powstydziłaby się takiego ministra – specjalnie dla portalu niezalezna.pl Janusz Szewczak główny ekonomista SKOK, komentuje najnowsze dane Ministerstwa Finansów. 

Na koniec 2012 r. dług publiczny wyniósł 840,5 mld zł, co – według wstępnych szacunków – stanowiło 52,7 proc. PKB – podało Ministerstwo Finansów. To pierwszy spadek relacji długu do PKB od 2007 r. – chwali się Ministerstwo Finansów.

 Spadek długu publicznego to są mrzonki. Po pierwsze dane Komisji Europejskiej mówią, że dług stanowi prawie 56 proc. Po drugie minister Rostowski ukrywa znaczną część długu publicznego. To już jest w tej chwili kwota rzędu 60-80 mld złotych – mówi niezalezna.pl Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

– W funduszu drogowym ok. 50 mld złotych w formie obligacji drogowych. Prawie 11 mld złotych zadłużenia w służbie zdrowia. Zadłużona kolej na ponad 4 mld zł. Niezapłacone faktury z tytułu robót drogowych i roszczenia blisko 3 mld zł. To góra ukrytych długów – wylicza J. Szewczak.

 Przypomnijmy, że minister wprowadził w tym roku nowy sposób liczenia polskiego długu, bardzo innowacyjny i nowatorski w Europie. Nie można tych danych brać absolutnie na poważnie, to jest kpina ze zdrowego rozsądku – mówi główny ekonomista SKOK.

– Blisko 70 mld zł to są kredyty dzisiaj zagrożone i utracone. To pokazuje skalę niebezpieczeństw. Właściwie można powiedzieć to już jest 10 proc. całości zadłużenia w bankach – alarmuje Janusz Szewczak. – Jest niesłychanie gwałtowny przyrost długu w formie obligacji. To są już kwoty idące w setki miliardów złotych – dodaje.

 Niedawno zostały podane dane o zadłużeniu zagranicznym Polski i Polaków. Wychodzi, że mamy ponad bilion złotych długu zagranicznego! Same banki są zadłużone w centralach zagranicznych na blisko 200 mld, przedsiębiorstwa na blisko 460 mld zł, nie mówiąc o rządzie i samorządach gdzie te długi są bliskie 500 mld. Przypomnijmy też, że przecież Polacy, którzy mają kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim są zadłużeni na blisko 170 mld złotych – wylicza główny ekonomista SKOK.

– To jest absolutnie już w tej chwili kosmiczny dług. Dług zagraniczny przekraczający bilion złotych, dług publiczny również przekraczający według moich wyliczeń bilion. Pan minister może wpisać dowolne rzeczy do swojej statystyki, papier jest cierpliwy. To ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością – powiedział Janusz Szewczak.

– Ewidentnie ten skok na 270 mld złotych z OFE jest szykowany z tego powodu, że nie wyrabiamy już z tym długiem – dodaje.

– Roczne tylko odsetki kosztów zadłużenia to jest 43 mld złotych. Właściwie wszystkie podatki jakie płacą Polacy w ramach PIT-u idą natychmiast na spłatę odsetek. To pokazuje skalę gigantycznego zadłużenia – powiedział specjalnie dla portalu niezalezna.pl Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Autor: Marek Nowicki
Żródło: 

2 komentarze do “To są kuglarskie sztuczki ministra Rostowskiego

  1. Do jakiego momentu taki typ będzie rządził krajem zwanym kiedyś Polską ? Co musi się wydarzyć w polityce i finansach by tuskowowo-unijna gangrena zniknęła ? Ile czasu jeszcze by do tego doszło ?

Możliwość komentowania jest wyłączona.